Kaupinmaja on viihtyisä ja tunnelmallinen pyöröhirsimökki, joka sijaitsee Kuertunturin juurella Pikku-Kaupinjärven rannalla Äkäslompolon kylän palvelujen kupeessa. Luonnon sekä palveluiden läheisyys tekevät loman vietosta leppoisaa. Oleskelutilan ikkunasta avautuu lumoavat tunturi- ja järvimaisemat. Olosuhteiden sattuessa kohdalleen, revontulet ilmestyvät tanssimaan tuntureiden päälle joita saa ihailla suoraan mökin ikkunsta tai mökin pihapiiristä.
Pihapiiristä, Pikku-Kaupinjärven päädystä lähtevältä ladulta pääset suoraan Suomen parhaille murtomaahiihtoreiteille. Lisäksi latu noin 1km matkan jälkeen yhdistyy valaistuun latuun. Mökiltä voit myös lähteä suoraan kipuamaan Kuertunturin valloitusretkelle tai vaikka seurailla mökin maisemaikkunasta lintujen puuhasteluja järvellä. Mm. sama Joutsenpariskunta saapuu joka kevät pesimäpuuhiin Pikku-Kaupinjärvelle. Majava ja saukko myös usein bongattu.
Pikku-Kaupinjärven vastarannalta löytyy Konijänkän Kotieläinpiha joka toimittaa hevosretkiä sekä husky- että poroajeluja, myös pelkkä tilavierailu on hauska kokemus jossa pääsee syöttämään hevosia ja poroja. Tutustu Konijänkän tarjontaan täältä https://www.konijanka.fi/
Mökiltä löytyy langaton 4G internet yhteys joka mahdollistaa esimerkiksi etätyöskentelyn mukavasti tuntureiden ja pyöröhirsien lomasta.
Mökin lämmitys sekä tarvittaessa viilennys hoituu ilmalämpöpumpulla. Paukkupakkasilla takka ja sähköpatterit antavat lisälämpöä. Pihavajasta löytyy potkukelkat sekä leluja lumipuuhiin. Kiikarit kuuluu varustukseen, mutta omatkin on syytä pakata mukaan lintujen ym. otusten seurantaan. Mökiltä löytyy myös Wi-Fi internet yhteys.
Kaupinmaja on ns. Loft -tyylinen eli kaikki tilat pl. WC sekä pesutilat ovat yhtä samaa tilaa. Mökistä löytyy parisänky sekä levitettävä kulmavuodesohva lisävuoteeksi. Kaupinmaja on ihanteellinen kahdelle aikuiselle sekä 1-2 lapselle.
Kaupinmajan varaus tulee tehdä ensisijaisesti käyttäen Nettimökin varauskalenteria ja varauskalenteri on aina ajan tasalla saatavuuden suhteen. Käy tutustumassa myös Kaupinpirtin ja Kaupinmajan Facebook sivuihin https://www.facebook.com/KaupinpirttiKaupinmaja
Mahdollisesta lemmikkieläimestä tulee sopia varauksen teon yhteydessä. Loppusiivous ei kuulu vuokrahintaan, loppusiivousohjeet lähetetään varausvahvistuksen yhteydessä.
Kaupinpirtti ja Kaupinmaja ovat vierekkäiset mökit Pikku-Kaupinjärven rannalla. Katso myös Kaupinpirtin saatavuus mikäli tarve kahdelle mökille tai Kaupinmaja ei ole vuokrattavissa haluamallesi ajalle: https://www.nettimokki.com/kolari/2966
Mökki on käytettävissä varauspäivänä klo 16:00 lähtien ja lähtöpäivänä klo 14:00 saakka.
Varausehdot:
- Mökin varauksen yhteydessä maksetaan 150€ suuruinen varausmaksu. Alle 200€ vuokrasumma laskutetaan yhdellä kertaa.
- Varausmaksu palautetaan mikäli varaus joudutaan perumaan viimeistään 2vk ennen varauksen alkua.
- Loppusumma vuokrasta tulee olla maksettuna ennen vuokra-ajan alkamista.
Ylläksen kotisivut: www.yllas.fi
Ylläs Instagram: https://instagram.com/visityllas?igshid=YmMyMTA2M2Y=
Hakusanat:
Kaupinmaja, Ylläs, Äkäslompolo, Kaupinjärvi
Wk | Mon | Tue | Wed | Thu | Fri | Sat | Sun |
---|---|---|---|---|---|---|---|
09 | 27 | 28 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
10 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
11 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
12 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
13 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 |
14 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
Prices (€) |
Days | Wnd | Wk |
18.02.2023 - 08.04.2023 | 120 | - | 790 |
Tervetuloa uudelleen!
T. Markus