Continue with Alma account

You are logged in as
Continuing to use Alma Ajo services, you must agree to the terms and conditions.

Welcome

You have created an Alma-tunnus with the email address .
Please verify your email address so you can begin using your new Alma-tunnus.
An email has been sent with instructions for the verification process.
Map

Rukan Rusko A

450-1 490 €/Wk, Ruka, Kuusamo, Pohjois-Pohjanmaa Cottage-ID 10679. Aitalammentie 14 A,
93825, Rukatunturi.
4 rooms,
74 m²
8 beds
3 bedrooms
Building year 2014
Content

Hyvinvarusteltu mökki Rukalla, joka sopii vaativampaankin makuun.
Mökissä on 2 makuuhuonetta ja makuualkovi, joissa kaikissa on parivuoteet. Yläkerran makuuhuoneessa on oma parveke. Hyvin varusteltu keittiö sijaitsee korkean olohuoneen yhteydessä.
Mökin tilavasta kylpyhuone- ja saunaosastolta on suora kulku pihalla olevaan kylpytynnyriin. Kesähelteiden varalta mökissä on käytettävissä koneellinen viilennys.

Mökin pohjaratkaisu on toimiva. Alakerrasta löytyy tupakeittiö, olohuone, sauna, suihku, makuuhuone ja 2kpl WC sekä katettu terassi. Yläkerrassa on 2 makuuhuonetta, aula ja erillinen WC. Mökissä on vuokraan sisältyvä nettiyhteys.

Omalla autolla matkustaville pihalta löytyy lämmityspaikalla varustetut pysäköintipaikat kahdelle autolle.

Mökin asukkailla on käytettävissä lukollinen suksivarasto sekä huoltotila suksille, josta löytyy myös suksenvoiteluteline.

Ski-bussin reitti kulkee Rukanriuttaa pitkin, jonne on matkaa 200m. Lähimmälle hoidetulle hiihtoladulle on matkaa 150m, kauppaan 1 km ja kelkkareitille 500m.

HUOM! Asukkaille on myös tarjolla mökin vuokrauksen yhteydessä puulla lämmitettävä kylpytynnyri erilliseen 250€ viikkohintaan. Tällöin kylpytynnyri on ainoastaan tämän mökin asukkaiden käytössä ja sen lämmittämiseen tarvittavat polttopuut sekä vesi kuuluvat hintaan.

Oheisesta linkistä pääset vierailemaan mökkiin virtuaalisesti: https://my.matterport.com/show/?m=d6s7LdzDQam

Mökin varustus:
- lasiluukullinen takka (puut sisältyvät vuokraan)
- keraaminen liesi, astianpesukone, jääkaappi-pakastin ja mikro
- kahvin- ja vedenkeitin, leivänpaahdin
- tasokas astiasto 12 hlölle
- lapsivarustus (mm. syöttötuoli, matkasänky, lapsiportti portaiden yläpäässä, potta, seisontakoroke ja pulkkia)
- pyykinpesukone ja kuivauskaappi
- 3kpl televisioita
- Google Chromecast olohuoneen televisiossa
- radio, CD- ja DVD-soitin
- langaton nettiyhteys (WiFi, sisältyy vuokraan)
- koneellinen viilennys (ilmalämpöpumppu)
- kaasu- ja hiiligrilli

Makuupaikkoina mukavat ja juuri uusitut runkopatja -sängyt 8:lle:
- 2 kpl parisänky (runkopatjat, 160x200cm)
- 2 kpl parisänky (runkopatjat, 140x200cm)

Mökkiin voit tilata myös loppusiivouksen (+110€) ja liinavaatteet (+20€/hlö). Loppusiivouksen voit toki hoitaa myös itse halutessasi. Siivousvälineet ja tarvittavat pesuaineet löytyvät mökistä.

Tutustu myös muihin kohteisiimme Rukalla:
- Rukan Sarastus: https://www.nettimokki.com/2777
- Ruka Chalets 1302: https://www.nettimokki.com/10289

Read more »
Availability calendar
 
March 2023
 
Wk Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
09272812345
106789101112
1113141516171819
1220212223242526
13272829303112
143456789
Not available
Available
Prices (€)
Days Wnd Wk
18.02.2023 - 10.03.2023--1390
11.03.2023 - 31.03.2023--1090
01.04.2023 - 07.04.2023--1290
08.04.2023 - 21.04.2023--1090
Cleaning 110 €, Sheets/person 20 €
Features
Leisure and sport activities
Other Distances
  • Shop: 1 km
  • Bus-stop: 0.2 km
  • Airport: 27 km
  • Parking: 0.02 km
  • Helsinki: 829 km
  • Rovaniemi: 205 km
  • Oulu: 241 km
  • Kuopio: 440 km
  • Joensuu: 480 km
  • Vaasa: 558 km
  • Jyväskylä: 578 km
  • Lappeenranta: 713 km
  • Tampere: 728 km
  • Lahti: 729 km
  • Turku: 857 km
Reviews (11 pcs)
Lomailtiin kolmen aikuisen ja kolmen kouluikäisen kanssa. Oltiin tyytyväisiä mökkiin kokonaisuudessaan, toimi meidän ryhmälle. Sijainti tosi rauhallisella paikalla.
Jukka - Visited in January2023
Hyvien lenkkipolkujen äärellä oleva mökki. Kaikki tarvittava löytyi mökiltä ja viestittely vuokraajan kanssa oli sujuvaa. Mökki kaipaisi kuitenkin ammattilaisen tekemän siivouksen.
Kaisa Saastamoinen - Visited in October2022
Cottage owner's reply 20.11.2022
Hei,
mukava kuulla, että mökin sijainti ja varustelu tyydytti teitä. Samoin itse vuokraustapahtuma ja siihen liittyvä kommunikaatio.
Siivouksen osalta pyrimme koko ajan kehittämään palvelua ja kiitos siihen liittyvästä palautteesta. Mökissä pyritään tekemään suursiivous kuukausittain, mutta tulemme jatkossa siivousten väliä vielä tästäkin tihentämään. Säännöllinen ja perusteellinen siivous on ensi arvoisen tärkeää etenkin, kun kyseessä on lemmikkimökki.

Terveisin,
Mikko
Mökki oli viihtyisä ja tilava, loistava sijainti. Vuokraajaan sai helposti ja kopeasti yhteyden sähköpostilla. Vahva suositus!
Ella - Visited in July2022
Cottage owner's reply 20.11.2022
Hei,
kiitos palautteesta! Mukava kuulla, että viihdyitte mökissä ja koitte vuokraustapahtuman sujuvaksi.

Terveisin,
Mikko
Yhteydenpito omistajaan oli sujuvaa ja nopeaa. Mökki vastasi hyvin ilmoitusta. Sijainti on todella erinomainen. Ruka ihan vieressä samoin kauppa. TV:ssä ei näkynyt kaikki kanavat emmekä saaneet niitä...
Yhteydenpito omistajaan oli sujuvaa ja nopeaa. Mökki vastasi hyvin ilmoitusta. Sijainti on todella erinomainen. Ruka ihan vieressä samoin kauppa. TV:ssä ei näkynyt kaikki kanavat emmekä saaneet niitä edes uudelleenhaulla näkymään. Lisäksi mökissä oli kuuma kun heinäkuussa liikkeellä oltiin. Makuuhuoneen sai mukavan viileäksi kun piti ikkunaa auki ja ovea kiinni. Suuret ikkunat olohuoneessa antavat upean näkymän, mutta olisi hyvä jos jonkinlaisen verhon saisi myös ylempiin ikkunoihin. Tämä auttaisi ehkä kuumuuteen mutta myös siihen että mökin saa hämärämmäksi ylipäätään auringolta. Keittiöstä löytyy hyvin välineet kaikenlaiseen ruoanlaittoon. Omistajalta saadut ohjeet mökin "käyttöön" myös todella hyvät ja selkeät.

Kaikin puolin todella hyvä ja siisti mökki. Suosittelen.

+ sijainti
+ tilat ja siisteys
+ lemmikit ok
+ hinta
+ varustelu
+ yhteydenpito omistajan kanssa

- kesällä kuuma
- tv:n kanavien puuttuminen
Read more »
Satu - Visited in July2022
Cottage owner's reply 20.11.2022
Hei,
kiitos palautteesta! Mukava kuulla, että koitte mökin sijainnin hyväksi ja keittiön varustelu vastasi tarpeitanne.
Kesäkuukausien aikaan mökin lämpötila nousi etenkin aurinkoisella kelillä, eikä läpituuletuskaan viilentänyt tarpeeksi.
Tästä syystä mökkiin on nyt asennettu tehokas ilmalämpöpumppu, jolla sisäilman lämpötilan saa nyt halutulle tasolle. Samoin verhoja on lisätty.
Mökin televisio on loppukesästä uusittu, joten eiköhän kanavatkin nyt pysy paremmin paikoillaan.

Terveisin,
Mikko
Vuokraisännän tavoitti nopeasti sähköpostitse. Mökki oli kiva ehkä sohva olisi jo syytä uusia ja hiukan päivittää alakerran sänkyä siinä oli selvä kuoppa. Alakerran makuuhuoneeseen koukkuja seinään...
Vuokraisännän tavoitti nopeasti sähköpostitse. Mökki oli kiva ehkä sohva olisi jo syytä uusia ja hiukan päivittää alakerran sänkyä siinä oli selvä kuoppa. Alakerran makuuhuoneeseen koukkuja seinään ja kasseille hyllyjä. Portaikon alle esim säilytystasoja ja eteiseen enempi koukkuja. 6 hengen porukalla loppui naulakosta tila.
Read more »
Minna Petäsnoro - Visited in April2022
Cottage owner's reply 20.11.2022
Hei,
kiitos palautteesta! Mukava kuulla, että viihdyitte mökissä.
Mökin huonekaluja uusittiin viime kesänä. Olohuoneen sohva uusittiin sekä samalla myös kaikki runkosängyt makuuhuoneissa.
Huoneisiin lisättiin myös naulakoita tavaroiden ripustamista helpottamaan.

Terveisin,
Mikko
Kiva ja rauhallinen sijainti, siisti, viihtyisä ja toimiva mökki. Helppo lähteä ulkoilemaan koirien kanssa, lenkkipolut aivan vieressä. Tänne voisi vaikka jäädä pidemmäksi aikaa. Sopii todella hyvin...
Kiva ja rauhallinen sijainti, siisti, viihtyisä ja toimiva mökki. Helppo lähteä ulkoilemaan koirien kanssa, lenkkipolut aivan vieressä. Tänne voisi vaikka jäädä pidemmäksi aikaa. Sopii todella hyvin "hajuherkälle" -ei mitään epämääräisiä hajuja tms ongelmaa! Omistajan kanssa yhteistyö sujuvaa, joten ISO Kiitos Mikko!
Read more »
T+J & koiraset - Visited in September2021
Cottage owner's reply 20.11.2022
Hei,
kiitos palautteesta! Mukava kuulla, että viihdyitte mökissä ja koitte vuokraustapahtuman ja muunkin yhteistyön sujuvaksi.
Kuten sanoittekin, niin mökiltä on erittäin helppoa lähteä ulkoilemaan läheisille luontoreiteille vaikka koirien kanssa. Talvisin samat reitit ovat käytettävissä hiihtoon ja kelkkailuun.

Terveisin,
Mikko
Loisto paikka. Jos jotain muuttaisin niin uusisin sohvan.
Hannu Saarinen - Visited in August2021
Cottage owner's reply 11.09.2021
Mukava kuulla, että viihdyitte mökissä. Päivitämme mökin kalusteita ja varustusta säännöllisesti, joten myös sohva tullaan uusimaan lähiaikoina. Kiitos palautteesta!
Varaaminen ym sujui hyvin, hinta-laatusuhde näin kesällä hyvä. Toimiva mökki. Alkoviin olisin kaivannut verhoa, nyt kesäaurinko herätti jo 4:ltä. Seinät kaipasivat mielestäni jo uutta maalia, muutoin...
Varaaminen ym sujui hyvin, hinta-laatusuhde näin kesällä hyvä. Toimiva mökki. Alkoviin olisin kaivannut verhoa, nyt kesäaurinko herätti jo 4:ltä. Seinät kaipasivat mielestäni jo uutta maalia, muutoin siisti mökki ja kaikki tarpeellinen löytyi.
Read more »
Päivi - Visited in August2021
Cottage owner's reply 11.09.2021
Kiva kuulla, että totesitte mökin toimivaksi. Alkoviin on tulossa pimennysverho pikapuoliin. Mökin kuntoa ylläpidetään myös säännöllisesti. Seinien pintamaalaus on ohjelmassa seuraavassa, lähiaikoina tehtävässä kausihuollossa. Kiitos palautteesta!
Asunnon sijainti oli hyvä, sillä vajaan kilometrin päästä löytyi kauppa ja kahvila. Asunnossa oli 3 wc:tä ja tv:tä. Kylpytynnyri sijaitsi suoraan terassilla. Kommunikaatio omistajan kanssa toimi hyvin.
Marko - Visited in July2021
Cottage owner's reply 20.11.2022
Hei,
kiitos palautteesta! Kiva kuulla, että mökin sijainti oli teille hyvä ja koitte kommunikaation vuokrauksen osalta sujuvaksi.
Kylpytynnyri on tosiaan kiinteä osa mökkiä ja pyritty sijoittamaan niin, että saunaosastolta on sinne mahdollisimman helppoa mennä.

Terveisin,
Mikko
Rauhallinen sijainti , kiva maisema. Hyvä varustelu, kaikki toimii.
Kirsi Heino - Visited in March2021
Cottage owner's reply 20.11.2022
Hei,
kiitos palautteesta! Hienoa, että viihdyitte mökissä ja koitte kaikki toimivaksi! Maisema Rukalle on tosiaan hieno ja sitä kelpaa katsella niin kesällä kuin talvella.

Terveisin,
Mikko
Mahtava sijainti latujen läheisyydessä. Palju kruunasi onnistuneen mökkiloman.
Anu - Visited in March2021
Cottage owner's reply 20.11.2022
Hei,
kiitos positiivisesta palautteesta! Päivittäin hoidetuille laduille on todellakin lyhyt matka. Ja hikilenkin jälkeen on mahtavaa pulahtaa lämpimään paljuun.

Terveisin,
Mikko
Contact

Member since 15 years
Kuusamo.
Nettimokki.com assumes no responsibility for the accuracy of the information provided by the ad poster. Reported information may also contain unintentional omissions or errors. The information is therefore only binding once it has been confirmed by the ad poster at your request.
Nearby options
  • Rukan Pärinpirtti A

    Rukan Pärinpirtti A
    60 m², 6 beds, 2 bedroom

    359-899 €/Wk
  • Saukkopari

    Saukkopari
    91 m², 8 beds, 2 bedroom

    550-1 300 €/Wk
  • TUNTURITILA

    TUNTURITILA
    85 m², 8 beds, 3 bedroom

    1 480 €/Wk
  • Rukankuulto

    Rukankuulto
    52 m², 5 beds, 1 bedroom

    300-1 050 €/Wk
  • VillaNaava

    VillaNaava
    100 m², 10 beds, 3 bedroom

    900-3 500 €/Wk
  • Hullun Mustikka

    Hullun Mustikka
    63 m², 6 beds, 2 bedroom

    690 €/Wk
  • Maston Helmi

    Maston Helmi
    80 m², 6 beds, 3 bedroom

    650-1 500 €/Wk
  • Rukan Piilukka

    Rukan Piilukka
    150 m², 13 beds, 5 bedroom

    1 200-2 900 €/Wk
  • Villa Blizzard

    Villa Blizzard
    105 m², 6 beds, 3 bedroom

    850-2 300 €/Wk
  • Loma-Uuttu

    Loma-Uuttu
    60 m², 6 beds, 2 bedroom

    590-990 €/Wk
Most viewed
  • Inarin Kelomökki

    Inarin Kelomökki
    30 m², 3 beds, 1 bedroom

    450 €/Wk
  • Jontka

    Jontka
    66 m², 8 beds, 1 bedroom

    600-1 400 €/Wk
  • HIMOKSEN TÄHTI A

    HIMOKSEN TÄHTI A
    65 m², 6 beds, 3 bedroom

    950 €/Wk
  • Koskikara

    Koskikara
    121 m², 12 beds, 4 bedroom

    820-2 690 €/Wk
  • Tahko31

    Tahko31
    56 m², 6 beds, 2 bedroom

    600 €/Wk

Ad has been added to favorites

You can view favorite list from top menu Favorites.
 
Show favorites to dealers

Rukan Rusko A

Make a cottage booking form shown below. The cottage reservation after sending you will be contacted for payment and other practical matters.

Cottage Reservation

*Check-in
*Duration
(Departure , at )
*Persons
Select persons
Total Price

0

Contact

Your reservation has been sent

The landlord will communicate with you about payment and other practical issues.

 

Feature is not available, because you have not allowed use of cookies for this purpose. Change your selections in consent manager.